Proje Fikri Nasıl Bulunur

Öncelikle bunun gerçekten çok zor bir soru olduğu belirtmekte fayda var. Ancak bu süreci nasıl hızlandırabilecğimiz ve nasıl daha verimli bir hale getirebileceğimiz üzerinde konuşacağız. Öncelikle fikir bulmak için çok okuma yapmamız lazım. Bunun için yeni yazan makaleleri takip edebilirsiniz. Bu sizi hem dünyadan haberdar olmanızı sağlar hem de yeni fikirler ile ufkunuzu genişletir. Bilimsel YouTube kanallarını takip edebilir ve buralardan kendinize yeni fikirler alabilirsiniz. Bu kanallara ulaşabileceğiniz bir paylaşımınız da mevcut.

http://www.projerehberi.org/index.php/2019/06/18/youtube-kaynak-onerileri/

Öncelikle neden bir proje yapmak istediğimiz üzerine konuşmamız lazım. Biz neden proje yapmak istiyoruz? Yarışmalarda bir şeyler kazanmak için mi, ek puan alıp üniversite geçişi için mi yoksa gerçekten yeni bilgiler öğrenip bunları uygulamak için mi?
Bu yazımızda son dediğimiz madd üzerinden konuşacağız. Öncelikle kendinizi bir alanda geliştirmek için yapabileceğiniz en güzel iş proje yapmak olacaktır. Örneğin bilgisayar konuları ile alakalı bir öğrencisiniz ve kendi kendinize programlama dilleri öğrenmeye çalışıyorsunuz. Burda en büyük sıkıntı öğrendiklerimizi uygulamamız. Bu problemi en kolay şekilde çözebileciğimiz yöntem ise proje yapmak ve öğrendiklerimizi kullanmak. İlk başta küçük küçük uygulamalar yaparak kendimizi bu alanda geliştirebiliriz. Proje yarışmaları ise bizim motivasyon kaynağımız olacaktır. Yaptığınız işleri insanlara anlatmak sizi daha da cesaretlendirecektir.
Evet, şimdi gelelim proje konularımızı nasıl bulacağımıza. Öncelikle aklınıza bir fikir geldiyse ve bunu gerçekten yapmak istiyorsanız lütfen araştırma yapın. Çünkü sizin aklınıza gelen fikir mutlaka başka birisinin aklına da gelmiştir. Bunun için ön bir araştırma yaparak bu durumu araştırın böyle bir fikir yoksa hiç vakit kaybetmeden işe koyulun ancak böyle bir fikir mebcut ise önceki çalışmalardan nasıl bir farkınızın olacağını belirleyin. Bu işleme ayrıca literatür taraması da denmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir