Robotik Kodlama Nedir ve Ne Değildir

Merhabalar bugünkü yazımızda ülkemizdeki, çocuklar için robotik ve kodlama kavramlarına değinmeye çalışacağız. Öncelikle bu kavramların neler olduğunu öğrenelim.

Robotik bir çok farklı disiplinin (programlama, mekanik, elektronik, fizik, matematik vs) bir araya gelerek hareket edebilir sistemler tasarlaması olarak tanımlanabilir. Kodlama ise bilgisayara belirli komutlar vererek özelleşmiş işler için kullanılmasıdır. Peki her gün evimize ve yahut okula giderken etrafta gördüğümüz robotik kodlama afişleri nelerdir? Çok net bir şekilde (bazı!) özel okulların bu alanı bir para kaynağı olarak kullanması diyebiliriz. Gerçekten bir çocuğa robotik kodlama öğretmek gerekli mi hadi beraber tartışalım.

Bir çocuğun kod yazması veya yeni şeyler üretmeye çalışması neden önemlidir? Bu soru hakkında pek çok zaman düşünmüşümdür. Öncelikle kod yazmak veya bir program geliştirmek tamamen düşünme tabanlıdır. Çocuklara verilecek programlama eğitimi ona hem matematiksel hem de algoritmik düşünme yeteneğini kazandırır. Yeni bir şeyler üretmeye çalışan çocuklar da sürekli hayal güçlerini geliştirmektedirler. Erken yaşta kazanılan bu yeteneklerin ileri dönemlere de etkisi büyük olacaktır.

Çocuklar için Scratch ile Arduino Programlama

Yukarıda gördüğümüz gibi önemli olan bir çocuğa matematiksel olarak düşünmeyi öğretebilmektir. Bunun programlama ve yahut başka bir şekilde verilmesi arasında çok da bir fark olmayacaktır. Örneğin robotik kodlama yerine akıl oyunlarının verilmesi belki çok daha iyi sonuçlar doğurabilecektir. Bundan dolayı, “Robotik kodlama olmazsa olmaz” gibi ifadelerin tamamen para tuzağı olduğunu belirtmek isterim. Ancak, içeriği dolu ve gerçekten çocuklara bir şeyler katmak isteyen kurs ve eğitim kurumlarını bundan muaf tutuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir